Czy wolno przesadzać jesienią?

0

Z cyklu: Porady ogrodnicze Jana Ogrodnika z nieba

Warunki wzrostu i uprawy w doniczce są całkowicie inne niż na otwartej przestrzeni w ogrodzie. Pojemnik ogranicza bowiem rozprzestrzenienia się korzeni, co wyraźnie wpływać może na rozrastanie się części naziemnej. Dlatego rozwój każdej zdrowej rośliny doniczkowej zależy tak bardzo od pojemnika, w którym została ona posadzona. W porównaniu do warunków naturalnych, nawet w dużej doniczce, ilość ziemi jest stosunkowo niewielka. Warto zauważyć tutaj, że w ogrodzie przestrzeń zajmowana przez system korzeniowy każdej rośliny jest trzykrotnie większa od objętości części naziemnej. W pojemniku zatem ilość dostępnych roślinie związków mineralnych jest ograniczona i bardzo szybko może się wyczerpać. Stąd tak ważne jest systematyczne nawożenie roślin pokojowych.

W doniczce ograniczone są również zapasy wody. Tymczasem paradoksalnym zjawiskiem jest tutaj cierpienie wielu roślin w domu z powodu braku właściwego drenażu. Korzenie nieustannie zanurzane w wodzie, w wyniku braku dostępu tlenu, zamierają i gniją. Udana uprawa roślin w mieszkaniu wymaga zatem zachowania prawdziwej ostrożności i rozwagi.

Obok podlewanaia i nawożenia, równie ważnym elementem w opiece na domowymi kwiatami jest ich regularne przesadzanie. W miarę wzrostu wymagają one bowiem przenoszenia do coraz to większych pojemników. W przypadku palm, dracen albo zielistek łatwo rozpoznać, kiedy potrzebują one większej doniczki. Ich korzenie po prostu wypychają roślinę z naczynia. O tym, czy inni stali mieszkańcy naszych mieszkań potrzebują przesadzenia, można przekonać się, obserwując ich coraz mniejszą ochotę do wzrostu i kwitnienia. Najpewniejszym sposobem jest jednak wyjęcie co kilka miesięcy rośliny z doniczki i dokładne obejrzenie brzegów bryły korzeniowej. Jeśli w gęstym splocie być może już sfilcowanych korzeni nie widać ziemi, oznacza to najwyższą porę na przesadzenie. I nie należy się wówczas oglądać na porę roku, ale natychmiast przesadzić roślinę do większego pojemnika.

Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pominięcie faz pośrednich i przeniesienie rośliny do jak największego kontenera. Tymczasem nie przyniosłoby to wcale dobrych rezultatów. Rośliny powinno przesadzać się do doniczek tylko o dwa centymetry większych, gdyż wówczas świeże podłoże zostanie szybko przerośnięte nowymi korzeniami. Jeśli nowej ziemi będzie zbyt dużo, korzenie nie wszędzie prędko dotrą i ziemia nam po prostu zatęchnie.

fall_repot_steps

Trzeba też zawsze pamiętać, że rośliny świeżo zakupione w sklepie należy szybko przesadzać do nowego pojemnika. Ze względu na oszczędność miejsca sprzedaje się je na ogół w zbyt małych doniczkach i dlatego w warunkach domowych zapasy pokarmowe szybko się wyczerpują. Zdrowy wygląd tych roślin wynika stąd, że producenci są w stanie zapewnić im optymalne warunki wegetacji. Światło, wilgotność podłoża i powietrza oraz temperatura są u nich tak dobrane, że rośliny otrzymują wszystko, czego im naprawdę potrzeba. W warunkch domowych nie ma możliwości stworzyć im takiego otoczenia.

Omawiając przesadzanie domowych roślin, na zakończenie warto napisać kilka słow o podłożach. Są to specjalnie przygotowane przez fachowców mieszanki i nie radziłbym stosowania do przesadzania ziemi z własnego ogrodu. Ukryte w niej parazyty mogą zaszkodzić naszym domowym przyjaciołom. Dla większości roślin najlepsza jest “ziemia dla roślin tropikalnych” (ang. tropical plant soil), ale rośliny z pustynnym rodowodem lepiej czuć się będą w “ziemi dla kaktusów” (ang. cactus soil), która zawiera dużo gruboziarnistego piasku albo żwiru dla uzyskania lepszego drenażu. Innego, specjalistycznego podłoża wymagają natomiast storczyki. Do uprawy azalii najlepsza jest natomiast kwaśna w swoim odczynie “ziemia wrzosowa” (ang. heather soil).

 

Poleć:

O Autorze:

Jan Ogrodnik

Przemyslaw Jan Dabrowski - architekt krajobrazu, dziennikarz zajmujacy sie tematyka ogodnicza znany w Toronto jako Jan Ogrodnik. Od dwudziestu lat na lamach prasy, jak rowniez w radio oraz w telwizji radzi jak uprawiac przydomowe ogrody. Projektuje zielen wokol domow i instytucji publicznych, a takze udziela konsultacji ogrodniczych. Od kilku lat wspolpracuje jako Agent d/s handlu nieruchomosciami z torontonska firma GoWest Realty Ltd Brokerage. Oferuje bezplatny projekt ogrodu przy zakupie lub sprzedazy domu.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.