Jak pola śmierci rzuciły cień na cały kraj. Historia ludobójstwa w Kambodży.

0

Kambodża miała być krajem, w którym wreszcie uda się wprowadzić prawdziwy komunizm. Z miast, będącymi wylęgarniami zła, wysiedlono mieszkańców. Własność prywatna, która pobudzała chciwość, została zakazana. Likwidowano również wszystkich przedstawicieli starego porządku, którzy mogliby przeszkodzić w budowie utopi. W ciągu kilku lat wymordowano blisko jedną czwartą populacji siedmiomilionowego kraju.

Osadnictwo na terytorium dzisiejszej Kambodży rozpoczęło się już 5 tys. lat p.n.e., jednak dopiero w IX w. powstało zjednoczone państwo Khmerów. Do XIII w. kraj przeżywał swój rozkwit, rozszerzając swoje panowanie na ziemie dzisiejszej Malezji, Tajlandii, Wietnamu i Laosu. Sto lat później państwo Khmerów zostało podbite przez Tajów, którzy przenieśli jego stolicę z Angkor Thom do Phnom Penh.

W XIX w. na Daleki Wschód wkroczyli Francuzi. Kambodża, razem z Wietnamem, Laosem i Kambodżą została włączona w skład Indochin Francuskich. Mimo że przez wiele lat wybuchało wiele powstań przeciwko kolonizatorom, niepodległość udało się odzyskać dopiero w latach 50. XX w.

WIĘCEJ

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.