Literatura, która zmienia od wewnątrz. O książkach Stephanie Meyer

0

“Jeśli możesz żyć wiecznie, to musisz wiedzieć, po co żyjesz.” Dobrze napisane, skłaniające do inspirujących przemyśleń książki często pomagają poszukującym sensu życia czytelnikom odbyć podróż w głąb siebie. Wiele trudności można przepracować łatwiej i szybciej, mając dostęp do przygód postaci, z którymi można się utożsamić. Czytając o perypetiach fantastycznych bohaterów, posiadających nadludzkie moce, a równocześnie przeżywających ludzkie emocje, możliwe jest odkrycie i oswojenie tych uczuć, które na co dzień są głęboko schowane i skrzętnie ukrywane przed światem.

Wampiry czy wilkołaki – które z nich lepiej obrazują wnętrze nastolatka?

Cytowany na początku artykułu “Zmierzch” poruszył wnętrza bardzo wielu współcześnie żyjących nastolatków. Miliony młodych serc i umysłów z zapartym tchem śledziło przygody wampirów, wilkołaków oraz Belli, rozdartej pomiędzy dwoma światami. Pierwsza grupa ciężko pracowała, aby doprowadzić opanowanie swoich żądz do perfekcji. W przypadku niepowodzenia otaczającym ich ludziom mogłaby zostać wyrządzona ogromna krzywda. Sfora wilkołaków z kolei zmagała się z wybuchami agresji, często wymagającymi ucieczki i wewnętrznego wyciszenia w celu zapanowania nad silnymi emocjami. Oba schematy doskonale odzwierciedlają to, co na poziomie emocjonalnym dzieje się w dorastającym człowieku, który w trakcie burzy hormonów powoli buduje swoją własną tożsamość.

Główna bohaterka sagi przeżywa dylematy związane z nastoletnią miłością, przyjaźnią, lojalnością i szczerością, zawieszone pomiędzy społecznością wampirów i wilkołaków. Jest to balsam dla duszy młodych osób, które dzięki realistycznemu przedstawieniu zmagań Belli z samą sobą mogą poczuć, że nie są jedynymi ludźmi na świecie, doświadczającymi trudności wieku dorastania, o których często wstydzą się rozmawiać. Stephanie Meyer, autorka bestsellera, znakomicie dociera do uczuć nastoletniego czytelnika, pomagając mu zrozumieć samego siebie. Jej twórczość nie ogranicza się jedynie do wspierania młodzieży – wywiera znaczący wpływ również na dorosłych miłośników literatury.

Co poza “Zmierzchem” warto znać?

Do o wiele bardziej skomplikowanych powieści Meyer należą “Intruz” (2008) oraz “Chemik” (2016). Obie pozycje poruszają ważne dylematy moralne, ukazując nieoczywiste problemy systemu, w którym współcześnie żyje wiele osób. Pisarka szczególnie zwraca uwagę na to, że ludzie bardzo często nie zastanawiają się nad szerszym kontekstem działań podejmowanych z przyzwyczajenia. Brak refleksji i ślepa wiara systemowym przywódcom znacznie ograniczają pole widzenia uczestników akcji. Istotną kwestią jest także działanie w kryzysie, w warunkach niestandardowych. Czy współczesny człowiek jest w stanie podołać wyzwaniu, którego system nie przewidział? Dzieła autorki popularnej sagi powinny znaleźć się na półce każdego miłośnika dobrej, skłaniającej do refleksji literatury.

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.