Minęło 19 lat od ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Pentagon

0

Dziś minęło 19 lat od tragedii, która spotkała Nowy Jork – zamachu z 11 września 2001 na World Trade Center. Sprawcami ataków byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida.

Przypominamy okoliczności zdarzenia.

Dokładnie 19 lat temu doszło do serii ataków terrorystycznych przeprowadzonych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Sprawcami zamachu byli członkowie organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów pasażerskich skierowali je na dwie słynne wieże Word Trade Center oraz budynek Pentagonu.

Dwa spośród porwanych samolotów (modele Boeing 767) rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci samolot zniszczył część Pentagonu, natomiast ostatni nie dotarł do celu i wskutek obronnych zachowań pasażerów przebywających na jego pokładzie, rozbił się na polu w Pensylwanii.

Łącznie w zamachu zginęło 2996 osób.

Winą za zamachy obarczono organizację Al-Ka’ida dowodzoną przez Osamę bin Ladena.

29 października 2004 roku arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena, w którym wziął on na siebie odpowiedzialność za zamachy z 11 września 2001 roku i zagroził ich powtórzeniem. Oświadczył, że ataki terrorystyczne na USA to przejaw walki o wolność.

Zamach na World Trade Center pociągnął za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakikolwiek inny akt terroru w dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.