MSZ sabotuje pracę Polaków w unijnej dyplomacji

0

Po raz pierwszy w historii unijnej dyplomacji jedno z państw członkowskich w ogóle nie bierze udziału w rekrutacji do pracy w unijnych ambasadach. Stało się tak dlatego, że MSZ uniemożliwił wzięcie udziału w konkursie wszystkim polskim dyplomatom, który chcieli próbować swoich sił w procedurze naboru.

Unijna dyplomacja znana formalnie pod nazwą Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) co roku ogłasza rekrutację do ambasad (delegatur) UE na świecie. Warunkiem udziału w konkursach jest otrzymanie rekomendacji MSZ państwa członkowskiego, którego jest się obywatelem.

ESDZ ogłosił listy rekrutacyjne na 2021 r. w lipcu. Niedługo potem w intranecie (wewnętrznym systemie komputerowym) MSZ pojawiło się ogłoszenie o naborze z listami wolnych stanowisk (od najniższych aż po ambasadorów). Początkowy termin przyjmowania wniosków o rekomendację do polskiego MSZ ustalono na połowę sierpnia, następnie został przedłużony do 27 sierpnia. Z kolei termin składania dokumentów do ESDZ mijał 14 września o godz. 12.00. Żaden z polskich dyplomatów nie mógł jednak złożyć swojej aplikacji, gdyż ani jeden nie otrzymał rekomendacji MSZ. Powyższe w rozmowie z Onetem potwierdził wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który stwierdził, że “żadna z osób, które zgłosiły się do ESDZ nie otrzymała pozytywnej opinii kierownictwa MSZ”.

WIĘCEJ

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.