Oddana żona, najwierniejsza doradczyni Jeana Chretiena nie żyje

0

Żona byłego premiera Kanady Jeana Cheriena – Aline Chretien zmarła w sobotę rano w swoim domu w Shawinigan w Quebecu. Miała 84 lata. Nie podano przyczyny śmierci.

Aline Chretien była bardzo wpływową postacią polityczną, lecz nie na pierwszym planie.

Często widywano ją na imprezach politycznych – drobną, elegancką, stojącą skromnie u boku swojego towarzyskiego męża, byłego premiera Jeana Chretiena – ale rzadko ją słyszano. Przynajmniej nie publicznie.

Jednak za kulisami była powiernikiem i najbardziej zaufanym doradcą Chrétiena, jego opoką.

„Myślę, że premier Chrétien pierwszy powiedziałby, że bez niej nigdy nie zostałby premierem” – mówi wieloletni doradca Chrétiena, Eddie Goldenberg. „Wiedziała bardzo dobrze, że to nie ona została wybrana, więc nie próbowała być w centrum uwagi. Czuła, że ​​byłoby to niewłaściwe i że ​​jej rolą jest udzielanie wsparcia i szczere udzielanie porad”.

Aline odgrywała kluczową rolę we wszystkich przełomowych decyzjach politycznych Chrétiena i prawdopodobnie uratowała mu nawet życie 5 listopada 1995 r., kiedy niestabilny psychicznie intruz z nożem w ręku włamał się do oficjalnej rezydencji premiera w środku nocy. Kiedy natknęła się na niego w korytarzu przed ich sypialnią, zatrzasnęła drzwi du sypialni, zadzwoniła do wartowni RCMP i obudziła męża.

To Aline poradziła Chrétienowi, aby zwerbował przyszłego przywódcę liberałów Stephane’a Diona do swojego gabinetu po referendum w 1995 r. w sprawie niepodległości Quebecu.

Przez 40 lat w polityce federalnej to Aline ostrzegała go, kiedy uważała, że ​​jest zbyt głośny lub zbyt agresywny, albo podejmuje niewłaściwe działania.

„Ci z nas, którzy pracowali dla premiera Chrétiena, wiedzieli, że jeśli był problem, że ona była ostatecznym sądem apelacyjnym” – wspomina Goldenberg. „Moglibyśmy do niej zadzwonić i powiedzieć: ‘Chciałbym, żebyś mogła o czymś porozmawiać z mężem, ponieważ on nikogo innego nie słucha’. A jej na pewno słuchał – zawsze.”

Aline Chaine i Jean Chretien dorastali w rodzinach robotniczych, zaledwie kilka przecznic od siebie w mieście Shawinigan w Quebecu. Ale ich romans zaczął się od przypadkowego spotkania w autobusie, kiedy Aline Chaine miała 16 lat. Była dwa lata młodsza od swego przyszłego męża.

Chretien przypisuje Aline powstrzymanie niektórych z jego bardziej hałaśliwych młodzieńczych impulsów i zaszczepienie mu samodyscypliny.

Aline marzyła o studiowaniu języków na uniwersytecie, ale zamiast tego poszła do szkoły dla sekretarek w wieku 16 lat, aby móc pomóc w utrzymaniu rodziny Chaine.

Przyjęła podobną rolę wspierającą, gdy wyszła za mąż za Chretiena, pozostając w domu, aby wychować córkę France i synów Huberta i Michela. We wczesnych latach kariery Chretiena w polityce federalnej przebywała w Shawinigan.

Ale nigdy nie przerwała swojej edukacji. Była czterojęzyczna – już jako osoba dorosła uczyła się oprócz francuskiego mówić po angielsku, włosku i hiszpańsku. Stała się znakomitą pianistką, studiując w Królewskim Konserwatorium Muzycznym.

I ostatecznie dostała się na uniwersytet w 2010 roku – nie jako studentka jednak, lecz jako pierwsza rektor Laurentian University w Sudbury.

Aline miała wyrafinowany gust artystyczny i muzyczny, ale była całkowicie bezpretensjonalna i nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. 

Była miłością i „ostoją” Chrétiena przez prawie 70 lat. „Nie wyobrażam sobie silniejszej więzi między mężem i żoną, która trwałaby tak długo, była tak intymna i bliska”, mówi Peter Donolo, który był dyrektorem ds. komunikacji Chretiena, gdy był liderem opozycji i podczas jego pierwszej kadencji na stanowisku premiera.

Aline i Jean Chretien obchodzili 63. rocznicę ślubu 10 września, na kilka dni przed śmiercią Aline.

 

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.