Oznaki słabnącego rynku nieruchomości 

0

Z cyklu: Domowe ciekawostki

Od kiedy pamiętam, rynek nieruchomości w Toronto zawsze był języczkiem u wagi wszystkich  zajmujących się ekonomią, rynkiem pracy, biznesem. Ale nie tylko, chyba wszyscy zainteresowani są tak ważnym segmentem naszej gospodarki. 

Wszyscy ciągle omawiają sytuację na rynku nieruchomości, zajmują się ciągłymi rekordami jeśli chodzi o ceny, sprzedaż, liczbę wystawionych mieszkań oraz domów. Ma to duże znaczenie dla  rynku pracy oraz naszej codzienności. Obserwujemy ciągle zmiany nie tylko na rynku, ale w  naszym sąsiedztwie, albowiem buduje się dużo nowych apartamentowców, lecz także wolnostojących domów. Widoczne są nowe trendy w architekturze, nowo budowane domy są bardzo kwadratowe, moda na takie przyszła zapewne z Europy. Rynek w dalszym ciągu jest bardzo gorący i nawet pandemia nie miała zbyt dużego wpływu na zakupy oraz ceny.

A może jednak? Obserwując rynek od początku pandemii, widzieliśmy ciągle rosnące ceny oraz bicie wszelkich rekordów sprzedaży. Wielu z nas bowiem pracując z domu ma może więcej czasu na poszukiwanie lepszego, większego, wygodniejszego lokum do zamieszkania oraz wypoczynku. Podczas pandemii wiele biznesów zostało zamkniętych, a my zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach. Bardzo ciekawe, że Kanadyjczycy, mimo braku pracy, ogromnego zadłużenia, w dalszym ciągu byli w stanie kupować, podbijać ceny oraz utrzymywać rynek na tak wysokim poziomie. 

Oczywiście, według danych publikowanych przez Państwową Agencje CMHC, wielu kredytobiorców skorzystalo z okazji, aby nie płacić należnych spłat, z uwagi na wprowadzony program ich opóźnienia, a więc pomogło to w utrzymaniu dobrej kondycji rynku. Okazuje się, że ponad 760 tysięcy Kanadyjczykow skorzystało z tego programu opóźnienia spłat. Ponadto, po opublikowaniu danych z połowy września, na różnego rodzaju pomoc na przetrwanie przeznaczono w Kanadzie 78 miliardów dolarów w formie Emergency Response Benefit. Na pewno również to pomoglo w utrzymaniu dobrej kondycji rynku. Oczywiście rynek nieruchomości został nieco przeniesiony na obrzeża Toronto, gdzie zanotowano duży wzrost sprzedaży. Ponadto, z uwagi na pandemię odnotowano wyjątkowo duże zainteresowanie domkami letniskowymi – i tutaj też zauważyliśmy przebijanie ofert oraz wywoławczych cen. Oczywiście jest to wynikiem braku możliwości spędzania wakacji w innych miejscach, a więc całkiem naturalne jest tak duże zainteresowanie tego typu nieruchomościami. 

Ciekawe co dalej będzie z rynkiem nieruchomości: jest wiele pytań dlaczego rynek nie zwolnił. Czy  właśnie z powodów podanych powyżej? Być może dalej podaż jest zbyt niska? Lub też może pomoc w  postaci otrzymywanych zapomóg jest na tyle wystarczająca, aby dalej utrzymać ten rynek? Być może właśnie z tego powodu ludzie nie doświadczyli aż takich znacznych strat, a więc mogą sobie pozwolić na  dalsze zakupy. Na pewno rynek jesienny przyniesie odpowiedzi na te pytania.

Rynek we wrześniu jest bowiem również jednym z najlepszych w roku. Kończą się teraz pieniądze przeznaczane na zapomogi. Ciekawe jak to wpłynie na dalszy rynek. Wydaje się, że coś jest wyczuwalne w powietrzu, na pewno jest wyczekiewanie co dalej. Wielu specjalistów uważa, że zdążamy do rynku zbalansowanego, a więc bardziej wyluzowanego, bez większego przebijania cen. Już odnotowaliśmy drobne spowolnienie w sektorze rynku mieszkaniowego w apartamentowcach. Nie ma aż takiego ruchu jak wcześniej. Czy dotknie to rynku domów wolnostojących? Zobaczymy. Niestety są oznaki dalszego zamykania biznesów, powrotu pandemii, co może mieć naprawdę duży wpływ na rynek nieruchomości. Jeśli chodzi o sprzedaż  domów, połówek, szeregowców, to czas po temu jest obecnie bardzo dobry.

Wszystkich zainteresowanych sprzedażą oraz kupnem nieruchomości, proszę o kontakt bezpośredni pod  telefon: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com, oraz zachęcam do odwiedzenia naszej  strony internetowej: www.house4us.ca 

Ryszard Sobolewski 

GoWest Realty Ltd,BrokeragePoleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.