Po przyjeździe do Kanady – jak wygląda kwarantanna

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Pandemia spowodowała, że nasze dotychczasowe zycie nie wygląda tak, jak dotychczas. Jednym z przykładów jest to, że ograniczona została swoboda przemieszczania się, zwłaszcza podróży zagranicznych. Granice Kanady zostały zamknięte dla takich właśnie swobodnych podróży prawie 6 miesięcy temu, 18 marca 2020 – wprowadzono wtedy obostrzenia, z których wiele obowiązuje do dzisiaj.

Oryginalnie obostrzenia te miały trwać do 30 czerwca 2020, po czym jednak przedłużone zostały parokrotnie i w dniu dzisiejszym obowiązują do 30 września 2020 z możliwością kolejnego przedłużenia.

W ramach tych zaostrzeń nie można do Kanady przyjechać w celu turystycznym. Nie można też przyjechać w odwiedziny do rodziny, chyba że bliskiej, i chyba że taki cel jest inny niż tylko przyjemność. Są wyjątki od tych reguł, jednakże wszyscy przyjezdni, którzy zostali wpuszczeni do Kanady (wliczając w to obywateli Kanady i stałych rezydentów powracających do domu) – muszą się wykazać planem kwarantanny na najbliższe 14 dni. Tak, jest to obowiązkowa w tym momencie kwarantanna. 

Na czym polega plan 14-dniowej kwarantanny?

  • Plan musi zawierać dokładny adres, gdzie osoba wpuszczana do Kanady będzie mieszkać i nie będzie musiała wychodzić z domu (np. po zakupy). 
  • Prodróżny musi mieć możliwość dotarcia do miejsca, gdzie będzie odbywał kwarantannę bez zatrzymywania się (np. po zakupy) – podróż do tego miejsca nie może być publicznym transportem. Podróżny musi mieć maskę.
  • Podróżny nie będzie spotykał się z nikim spoza najbliższego kręgu. Oczywiście może używać kuchni czy łazienki razem z innymi, ale musi trzymać dystans 2 m od wszystkich innych, nosić maskę i dezynfekować dotykane miejsca.
  • Jedynie dopuszczana jest możliwość opuszczenia miejsca zamieszkania w celu uzyskania opieki medycznej.
  • Będzie się monitorować, czy nie ma temperatury, kaszlu, trudności w oddychaniu – i natychmiast skontaktuje się z opieką medyczną jeżeli zauwazy u siebie wyżej wymienione symptomy.
  • Nie będzie mieć kontaktu z osobami, które narażone są na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Plan ten jest szczegółowo sprawdzany (również sama kwarantanna przez kolejne 14 dni) i niezastosowanie się do obowiązku kwarantanny grozi karą. Oczywiście sprawdzane jest bardzo dokładnie, czy osoba podróżująca i wjeżdżająca  do Kanady ma symptomy koronawirusa.

Warto pamiętać, że każda prowincja Kanady ma (lub może mieć) nieco inne zasady, więc trzeba o tym także nie zapomnieć i dokładnie sprawdzić zasady.

Więcej informacji można uzyskać tutaj:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/visitors-foreign-workers-students.html#restrictions-visitors

Radzę często zaglądać na tę stronę, ponieważ zasady te są tylko tymczasowe i mogą się zmienić z dnia na dzień.

Izabela Kowalewska

 Konsultant Imigracyjny

Ważne: informacje zawarte w moich artykułach ważne są tylko w momencie pisania i mogą zmienić się bez uprzedzenia. Radzę zawsze traktować informacje tu zawarte tylko jako podstawado poszukania konkretnych, najnowszych informacji.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tym cyklu nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od ponad 25 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.