Premier pisze do Trybunału. Wniosek, który może zamrozić odszkodowania od państwa.

0

Premier Mateusz Morawiecki chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał konstytucyjność artykułu 417 Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej. W opinii kancelarii premiera o tej odpowiedzialności nie powinien decydować sąd powszechny, nim decyzji o “niezgodności rozporządzenia z Konstytucją” nie wyda TK.

Jak pisze “Dziennik Gazeta Prawna”, uwzględnienie wniosku może doprowadzić do “braku możliwości dochodzenia roszczeń” przez przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku zamknięcia gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki w datowanym na 28 sierpnia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dostępnym na stronie TK domaga się stwierdzenia niekonstytucyjności artykułu 417 paragraf 1 kodeksu cywilnego w zakresie, w jakim pozwala on sądom orzekającym o odszkodowaniu samodzielnie zdecydować, czy rozporządzenie było zgodne z konstytucją.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.