Thomas Łukaszuk w rozmowie z “Gazetą” o o. Rydzyku – każdy z nas powinien protestować (POSŁUCHAJ)

1

Tadeusz Rydzyk, coraz bardziej znany już nie tylko w Polsce polski redemptorysta, nie zostanie już wpuszczony do kościołów w prowincji Alberta, gdzie – głównie w miastach Calgary i Edmonton – mieszka wielu Polonusów, ani w Terytoriach Północno-Zachodnich. Nie wygłosi tam kazań, nie odprawi mszy ani nie spotka się z wiernymi w salach parafialnych, bo arcybiskup Richard Smith nie udzieli zgody na ewentualne przyszłe zaproszenia o. Rydzyka do parafii w Albercie i Terytoriach Północno-Zachodnich. Wygląda na to, że wizyta w Calgary w 2018 roku był ostatnia…

A to właśnie wtedy do tamtej wizyty próbował nie dopuścić Thomas Łukaszuk, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, wieloletni polityk w prowincji Alberta (minister edukacji i emigracji oraz wicepremier), uznany przez Muzeum imigracji w Gdyni za jednego z najbardziej znanych w Kanadzie Polaków. W wywiadzie udzielonym nam w 20018 roku (“Gazeta, 10 października 2018 r.), Łukaszuk mówi: “Dla mnie sprawy, które są połączone z prawami człowieka i tego typu tematami zawsze były ważne. Jestem przekonany, że Kanada jest tak wspaniałym krajem w pewnej części dlatego, że składa się z grup etnicznych, które ze sobą współpracują i tworzą ten ciekawy kraj. Jakiekolwiek poglądy, które by w jakiś sposób podważały tę równowagę, którą udało się nam stworzyć w tym kraju w kooperacji między różnymi grupami mniejszościowymi, są po prostu bardzo niewskazane.  Jest on osobą, która jest niesprzyjająca tej stabilizacji w naszym kraju, i nie tylko w naszym kraju, ale i w Polsce. To jest osoba, która podważa godność wielu grup mniejszościowych, etnicznych – Żydów, muzułmanów, osób o różnych innych kolorach skóry. Oto przykład wypowiedzi księdza Rydzyka, który przedstawiając innego katolickiego kapłana z Afryki, mówi “Popatrzcie, nawet się nie umył”, odnosząc się do koloru jego skóry. To jest coś, co po prostu nie powinno mieć miejsca w Kanadzie. Jeżeli polski rząd pozwala sobie na tego typu publiczne wypowiedzi i nie interweniuje, to sprawa rządu polskiego, ale w momencie gdy ksiądz ten wjeżdża na teren Kanady, to co innego”.  

Wizyta jednak doszła do skutku. Biskup Calgary William McGrattan odpisał Łukaszukowi, że ks. Rydzyk wykazuje “oznaki poprawy” od czasu słów dezaprobaty papieża Benedykta XVI.

Łukaszuk nie zaprzestał swojego sprzeciwu przeciwko działalności o. Rydzyka. Poproszony przez dwóch anonimowych autorów petycji do papieża Franciszka o zaprzestanie przez redemptorystę uprawiania polityki w Radiu Maryja i skupienie się na treściach duchowych, przekazał petycję pt. “Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”, podpisaną przez ponad 200 tys. osób, arcybiskupowi Edmonton Richardowi Smithowi, a także nuncjuszowi papieża i samemu papieżowi. (Kanadyjski arcybiskup dostarczy papieżowi petycję Polaków ws. o. Rydzyka i Papież otrzymał petycję ws. ojca Rydzyka)

Łukaszuk odegrał ważną rolę w procesie podejmowania najnowszej decyzji przez arcybiskupa Richarda Smitha, wskutek której o. Rydzyk nie ma wstępu do kościołów w zachodniej Kanadzie. Łukaszuk ma nadzieję, że podobny zakaz obejmie inne regiony Kanady. Chce także uniemożliwić o. Rydzykowi zbieranie pieniędzy za pośrednictwem zarejestrowanych w Kanadzie organizacji charytatywnych. O tym “Gazeta” rozmawiała z Thomasem Łukaszukiem w lutym tego roku.

Tuż po otrzymaniu informacji o tej decyzji opisanej w artykułe B’nai Brith Antisemitic Priest Barred from Canadian Archdiocese, przeprowadziłam wywiad z Thomasem Łukaszukiem, do wysłuchania którego zapraszam:

POSŁUCHAJ ROZMOWY (wywiad został przeprowadzony 16 września):

Przedstawiciel dyplomacji RP w Kanadzie dzwonił do Thomasa Łukaszuka, próbując nakłonić go, na prośbę ambasadora, aby wpłynął na kanadyjskich duchownych w tej sprawie. Odmówił, mówiąc, że władze państwowe nie powinny wywierać wpływu na Kościół. W Kanadzie takie działania są nie do przyjęcia, komentuje Łukaszuk.

Publikacje “Gazety” o o. Rydzyku i Kanadzie:

Wywiad z Thomasem Łukaszukiem Ksiądz Rydzyk a kanadyjskie prawo (październik 2018) – tutaj też cytaty Ojca Rydzyka i Radia Maryja.

Były kanadyjski polityk walczy o zakaz wjazdu do Kanady dla o. Rydzyka

Rydzyk na cenzurowanym w Kanadzie. Kościół analizuje jego wypowiedzi

Kanadyjski arcybiskup dostarczy papieżowi petycję Polaków ws. o. Rydzyka

Papież otrzymał petycję ws. ojca Rydzyka

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.