Zagraniczni studenci protestują

0

Obecni i byli studenci zagraniczni wezwali w sobotę do zmian w kanadyjskich przepisach imigracyjnych.

Dziesiątki demonstrantów zgromadziły się w biurze wicepremier Chrystii Freeland w Toronto podczas pierwszego z dwóch protestów zaplanowanych na ten weekend. Drugi protest – w Mississaudze – planowany jest na niedzielę.

Studenci twierdzą, że wymagania wobec absolwentów, aby mogli uzyskać stały pobyt w Kanadzie, są zbyt surowe, a problemy gospodarcze spowodowane kryzysem COVID-19 uniemożliwiły spełnienie tych wymagań.

Sarom Rho, organizatorka protestu z Migrant Workers Alliance for Change, która prowadzi kampanię Migrant Students United, powiedział, że pandemia spotęgowała trudności, z jakimi borykają się zagraniczni absolwenci wchodząc na rynek pracy w Kanadzie.

„Podczas kryzysu COVID-19 miliony ludzi w Kanadzie straciło pracę i zarobki, ale dla studentów-imigrantów jest dodatkowa cena” – powiedziała Rho telefonicznie przed sobotnim wiecem. „Bez pracy studenci nie mogą ubiegać się o pobyt stały”.

Pozwolenia na pracę po uzyskaniu dyplomu nie są obecnie odnawialne, co naraża absolwentów, którzy zostali zwolnieni lub nie mogli znaleźć pracy podczas pandemii, na dodatkowe ryzyko. Absolwenci bez pracy narażeni są na deportację.

Grupa wzywa rządy prowincji i Ottawę do odnowienia pozwoleń na pracę po zakończeniu studiów, aby absolwenci borykający się z trudnościami na obecnym rynku pracy nie byli deportowani ani nie tracili legalnego statusu w Kanadzie.

Internetowa petycja wzywająca rząd federalny do zajęcia się problemami, z jakimi borykają się studenci z zagranicy, zebrała do soboty po południu ponad 18 000 podpisów.

Inne postulaty to to, aby rodziny studentów zagranicznych miały możliwość uzyskania pozwoleń na pracę, aby czesne dla studentów zagranicznych było równe stawkom krajowym i aby wszyscy zagraniczni studenci mieli stały status.

Rho podkreśla, że powrót do domu nie jest opcją dla wielu absolwentów pochodzących z krajów, które zostały zdestabilizowane gospodarczo podczas pandemii.

 

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.