Zmarł były premier Kanady John Turner

0

W wieku 91 lat zmarł John Napier Wyndham Turner (urodzony 07 czerwca 1929), 17. pre,oer Kanady, prawnik z wykształcenia.

Był premierem tylko 79 dni – to druga najkrótsza kadencja w historii Kanady po Sir Charlesie Tupperze.

W swojej karierze politycznej, Turner sprawował kilka ważanych stanowisk stanowisk w gabinecie rządowym, w tym ministra sprawiedliwości i ministra finansów w rządzie premiera Pierre’a Trudeau od 1968 do 1975. W obliczu globalnej recesji i konieczności wdrażania niepopularnych kontroli płac i cen, Turner niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska w 1975 r.

Po przerwie od polityki od 1975 do 1984 roku, powrócił. Turner pełnił urząd premiera przez 79 dni. Turner pozostał liderem oficjalnej opozycji liberalnej przez kolejne sześć lat. Zrezygnował jako lider Partii Liberalnej w 1990 roku i ustąpił ze stanowiska posła w 1993 r.

Turner był pierwszym kanadyjskim premierem, który urodził się w Wielkiej Brytanii od czasu Mackenzie’ego Bowella w roku 1896.

 

Do chwili śmierci Turner był najstarszym żyjącym byłym premierem Kanady .

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.