Zmiany na granicy przy wyjazdach z Kanady i o przedłużaniu pobytu

2

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Jesteśmy przyzwyczajeni, że wyjeżdżając z wielu krajów (np. z Europy, wliczając w to Polskę, a także z większości krajów na świecie) przechodzimy przez kontrolę (odprawę) i otrzymujemy obok pieczątki wjazdu także pieczątkę wyjazdu. Kanada jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie tej kontroli nie było. Była kontrola wjazdu, ale nie wyjazdu. O wielu lat pracowano nad systemem wyjazdów i w końcu taki system zostaje wdrożony. Wprawdzie (na razie przynajmniej) nie będzie stanowisk z funkcjonariuszem ochrony granicy, czyli pracownikiem CBSA (Canada Border Services Agency), wbijającym pieczątkę wyjazdu, ale i tak takie informacje CBSA będzie otrzymywała (np. od linii lotniczych w postaci listy pasażerów i informacji o nich) i takie informacje będą łatwo dostępne dla Immigration Canada. 

Dzięki sytemowi kontroli wyjazdów pracownicy Immigration Canada będą mogli zweryfikować czy tzw. obowiązki stałego mieszkańca Kanady (residency requirements) zostały wypełnione: czyli czy stały mieszkaniec Kanady spędził w Kanadzie wystarczającą liczbę dni (w tym momencie jest to w sumie 2 lata w ciągu każdych 5 lat). Te informacje posłużą do tego, aby upewnić się, czy stały mieszkaniec Kanady kwalifikuje się na to, aby została mu wydana nowa karta stałego mieszkańca lub przyznane obywatelstwo.

Również dzięki informacjom zawartym w tym systemie rejestrowania wyjazdów będzie można łatwo upewnić się, czy osoba, która przyjechała do Kanady w celach turystycznych, na studia czy do pracy, nie przekroczyła terminu, który jej został przyznany (autoryzacja na pozostanie w Kanadzie). Jednocześnie będzie można łatwo sprawdzić, czy sponsor (obywatel Kanady lub stały mieszkaniec) mieszka na stałe w Kanadzie czy też nie. Poza tym będzie można przekonać się, czy małżonkowie i osoby żyjące w związku tzw. common-law mieszkają w Kanadzie i mieszkają razem. Rownież informacje będą istotne w razie jakichkolwiek wykrytych nieścisłości w podaniach o kartę stałego pobytu czy o obywatelstwo (lub o dokument podróży w przypadkach stałych rezydentów, których karta stałego mieszkańca Kanady wygasła i znajdują się oni poza Kanadą).

Jest to sygnał ostrzegawczy dla osób, które pozostają w Kanadzie po wygaśnięciu ich wizy. 

I ważna uwaga: jeżeli komuś skończyła się wiza (turystyczna, pracownicza lub studencka) po marcu tego roku, ma czas do 31 grudnia br. by złozyć podanie o tzw. powrót do statusu. Zwykle zasada ta mówi, że jest na to 90 dni – teraz jest czas do 31 grudnia. Warto się tym zainteresować.

Izabela Kowalewska

 Konsultant Imigracyjny

Ważne: informacje zawarte w moich artykułach ważne są tylko w momencie pisania i mogą zmienić się bez uprzedzenia. Radzę zawsze traktować informacje tu zawarte tylko jako podstawado poszukania konkretnych, najnowszych informacji.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tym cyklu nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od ponad 25 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

2 Comments

  1. 1.Czy resydency requiraments (2lata-5lat) obejmuje osoby będące na emeryturze i posiadające obywatelstwo kanadyjskie ?
    2.czy osoba/emeryt posiadająca obywatelstwo kanadyjskie a mieszkająca w Polsce będzie dostawała obniżona CCP i OAS i o ile ?

  2. Szanowna Pani Izo
    Chciałabym wiedzieć,czy mam jakaś szansę będąc na emeryturze.Prosze napisać,czy w ogóle takie przypadki się zdarzają

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.