Czas już wysadzić bulwy i cebule!

0

Z cyklu: Porady ogrodnicze Jana Ogrodnika z nieba

Kwiaty wczesnej wiosny wszystkim chyba sprawiają najwięcej radości. I tak się dziwnie składa, że większość z nich to rośliny cebulowe, a więc do gruntu wysadzać trzeba je jesienią.

Wspominając kwiaty wyrastające z cebul, często myślimy jedynie o tych bardziej popularnych tulipanach i narcyzach. Tymczasem zaskoczy to nawet niejednego doświadczonego ogrodnika, że jest to znacznie obszerniejsza grupa roślin. 

Planując wysadzanie roślin cebulowych, pamiętać należy oczywiście o terminach ich kwitnienia. Przypominam, że najwcześniej pojawiają się w ogrodzie śnieżyczki nazywane też przebiśniegami. Zaraz po nich zakwitają ranniki, śnieżniki oraz szafirki. Kolejną, kwitnącą zaledwie kilkanaście dni później grupę stanowią narcyzy, krokusy i psie zęby. Właściwie dopiero z początkiem maja podziwiać możemy tulipany i hiacynty.

O tej porze roku nie kończy się jednak wcale parada roślin cebulowych, chociaż większość z nich już z końcem maja zapada powoli w stan spoczynku. Pomostem łączącym wiosnę z latem w ogrodzie są kwitnące cebulowe irysy, a pełnię lata obwieszczają dostojne kwiatostany wysmukłych lilii. Sierpień przystraja natomiast rabaty późno kwitnącymi ozdobnymi czosnkami. Jest nawet jedna roślina cebulowa kwitnąca w samym środku jesieni – to przypominające swoim wyglądem krokusy zimowity.

Pamiętać również należy, że w ramach każdego z wymienionych rodzajów występują gatunki i rodzaje wczesne albo późne, które różnią się wyraźnie czasem zakwitania.

Oto kilka reguł odnośnie wysadzania roślin cebulowych:
1. Rośliny sadzimy w grupach, tak aby tworzyły w ogrodzie duże kolorowe plamy. Pojedynczo lub w rzędzie sadzone kwiaty pozostają niezauważone.
2. Bliżej brzegu umieszczamy zawsze rośliny niższe, a w głębi rabaty wyższe.
3. Istnieje prosta reguła odnośnie głębokości sadzenia cebulek – zawsze przykrywać musi je warstwa gleby dwukrotnie większa od wysokości cebulki.
4. Przed posadzeniem cebulki użyźniamy glebę przez wsypanie do wykopanego dołka specjalnego nawozu do cebulek (ang. Bulb Food); skład NPK: 3-11-0.
5. Posadzenie kilku cebul szachownicy odstraszy gryzonie, np. wiewiórki. Roślina ta wydziela bowiem silny zapach, który nie jest zbyt lubiany przez zwierzęta.

Zachęcam zatem do wyprawy po cebulki kwiatów do najbliższego centrum ogrodniczego (ang. garden centre). O przydatności wyżej napisanych rad przekonać się jednak będziecie mogli Państwo dopiero następnej wiosny, kiedy to wysadzone jesienią cebulki zauroczą wasz ogród kolorowymi kwiatami.

Poleć:

O Autorze:

Jan Ogrodnik

Przemyslaw Jan Dabrowski - architekt krajobrazu, dziennikarz zajmujacy sie tematyka ogodnicza znany w Toronto jako Jan Ogrodnik. Od dwudziestu lat na lamach prasy, jak rowniez w radio oraz w telwizji radzi jak uprawiac przydomowe ogrody. Projektuje zielen wokol domow i instytucji publicznych, a takze udziela konsultacji ogrodniczych. Od kilku lat wspolpracuje jako Agent d/s handlu nieruchomosciami z torontonska firma GoWest Realty Ltd Brokerage. Oferuje bezplatny projekt ogrodu przy zakupie lub sprzedazy domu.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.