Kanadyjczycy podzieleni co do obowiązkowych szczepionek na COVID-19

0

Wydaje się, że Kanadyjczycy zwracają się przeciwko obowiązkowym szczepieniom COVID-19 za każdym razem, gdy dostępna jest szczepionka, a nowa ankieta sugeruje, że liczba osób sprzeciwiających się temu rośnie.

Sondaż przeprowadzony przez Leger i Association for Canadian Studies pokazuje najnowszy wynik badania opinii publicznej podczas pandemii COVID-19 i pojawia się, gdy rządy i naukowcy na całym świecie starają się znaleźć skuteczną szczepionkę.

Rząd federalny podpisał szereg umów z firmami farmaceutycznymi na zakup milionów dawek  i poszukuje kandydatów na szczepionki, jeśli okażą się one bezpieczne i skuteczne.

Podczas gdy większość respondentów we wcześniejszych sondażach opowiadała się za rządowym żądaniem szczepienia ludzi po odkryciu szczepionki, nowy sondaż wykazał, że już tak nie jest.

Tylko 39 procent respondentów stwierdziło, że szczepienie powinno być obowiązkowe, co oznacza spadek o 18 punktów procentowych w porównaniu z podobnym sondażem przeprowadzonym w lipcu i ponad 20 punktów niższy niż w maju.

Zamiast tego 54 procent respondentów stwierdziło, że szczepionka powinna być dobrowolna, co oznacza wzrost o 11 punktów procentowych od lipca i 15 od maja. Sześć procent respondentów stwierdziło, że nie wie.

Starszy wiceprezes Christian Bourque był zaskoczony tą zmianą, zwłaszcza że odsetek respondentów, którzy powiedzieli, że otrzymają bezpłatną szczepionkę, gdy tylko będzie dostępna, pozostaje stosunkowo wysoki.

63 procent stwierdziło, że skorzysta z takiej oferty, o siedem punktów mniej niż w lipcu. Kolejne 17 procent powiedziało, że nie, co oznacza wzrost o trzy punkty, podczas gdy 20 procent jeszcze nie wie.

Badanie nie wyjaśnia spadku poparcia dla obowiązkowych szczepień, ale sondaż Statistics Canada w sierpniu wykazał, że niektórzy Kanadyjczycy martwią się bezpieczeństwem i możliwymi skutkami ubocznymi szczepionki COVID-19.

Rząd federalny i urzędnicy ds. zdrowia publicznego twierdzili, że chociaż ograniczyli biurokrację, aby przyspieszyć zatwierdzenie nowej szczepionki COVID-19, nie pójdą na skróty, jeśli chodzi o wymogi bezpieczeństwa.

Sondaż wykazał jeszcze ostrzejszy podział co do tego, czy Kanadyjczycy powinni być w stanie zapłacić za szybszą szczepionkę: 37% zgadza się z pomysłem, 50% jest przeciwnych, a 13% jest niepewnych.

Health Canada ogłosiło, że bada doniesienia, że niektóre prywatne kliniki oferują za opłatą testy na COVID-19 osobom, które nie chcą czekać na bezpłatne testy.

Dzieje się tak również dlatego, że tylko 59 procent respondentów stwierdziło, że prawdopodobnie skorzysta w tym roku z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie, mimo że władze zdrowia publicznego zachęcają wszystkich do tego. 36 procent stwierdziło, że prawdopodobnie nie zaszczepi się na grypę.

Pomimo wszelkich obaw dotyczących szczepionki COVID-19, istniało dość szerokie poparcie dla udostępniania szczepień niektórym priorytetowym grupom, takim jak pracownicy służby zdrowia, seniorzy i pracownicy placówek opieki długoterminowej, gdy tylko będą dostępne.

 

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.