Nieruchomości: nadchodzi ostatni kwartał

0

Z cyklu: Domowe ciekawostki

Ceny nieruchomości wolnostojących dalej pikują, zwłaszcza tych, które są najtańsze, a nawet w cenach mieszkań w apartamentowcach, więc wielu klientów woli mieszkać “u siebie”, nie płacąc comiesięcznego czynszu. Ostatni 3-sypialnowy domek, który oglądałem z klientami w Toronto, wystawiony był za 599 tysięcy, natomiast sprzedany za 725, co zajęło sprzedającym mniej niż tydzień. Jest natomiast wahnięcie w dół w cenach apartamentów.

Cały czas są prowadzone szczegółowe badania rynku przez różne agencje oraz specjalistów. Otóż jedna z najbardziej szanowanych agencji, Moody’s przewiduje, że po wrześniu będziemy spodziewać się powolnego spadku cen, aż do końca bieżącego roku. Badania dotyczą całej Kanady, lecz Toronto wybija się jak zwykle na pierwszą pozycję, z największym spadkiem cen nieruchomości.

Obecnie jednak wiele agencji, w tym Moody’s, nieco zabezpiecza się przed bardzo ostatecznym stwierdzeniem, które zazwyczaj oznaczało określony procent, jednak obecnie jest to “procent przewidywany”, co nie jest jednoznaczne. Otóż poprzednie przewidywania agencji Moody’s nie widziały żadnych obniżek cen, jednak obecnie takie obniżki przwiduje się na ostatni kwartał tego roku. Taka sytuacja spowodowana zostanie zwiększeniem niespłacanych pożyczek hipotecznych, które spodziewane są już niedługo, albowiem moratorium w sprawie zawieszenia spłat już upływa. Spowodowane to będzie również wieloma innymi czynnikami, oczywiście główny to spowolnienie rynku pracy oraz dalsze obostrzenia dotyczące COVID-19, które bardzo negatywnie odbijają się na rynku.

Ogólna tendencja spadkowa w całej Kanadzie powinna być na poziomie około siedmiu procent. Scenariusz ten przewiduje ogólnokrajowe bezrobocie na poziomie 8,6% oraz dwuprocentowy spadek realnych przychodów na rok przyszły. Do niedawna przychody wspomagane były ogólnonarodowym programem pomocy, który teraz się kończy. Niektóre scenariusze są bardziej czarne I przewidują dużo większy spadek cen, w zależności od rejonu. W samym Toronto natomiast ceny powinny spaść o około dziewięć procent, natomiast w Vancouver o siedem.

Oczywiście takie obawy poparte są przewidywaniami co do pandemii, której druga fala oczekiwana jest w momencie oziębienia. Do tej pory wiele aktywności odbywało się na świeżym powietrzu, natomiast teraz jest tendencja do aktywności wewnątrz budynków, co może zwiększyć zachorowalność. Ponadto opóźniają się badania nad szczepionkami, które mogłyby pomóc w opanowaniu pandemii.

Wielu właścicieli już obecnie mogłoby się pozbyć dużych obciążeń finansowych póki jest jeszcze czas, oraz zastanowić się nad zakupem czegoś mniejszego, aby uniknąć niewypłacalności. Trudno jest jednak podjać taką decyzję, co jest zupełnie naturalne. Zwłaszcza że dla wielu poszukiwania upragnionego domu były uciążliwe I długotrwałe. Wiele osób wierzy jednak w dalszą pomoc rządową, jak nie CERB, to CRB, które jest obecnie wprowadzane. Z drugiej zaś strony, po co martwić się na zapas? Jeśli będzie upadek, to bardzo spektakularny, w co więszość wcale nie wierzy. Ale przecież również agencja Moody’s nie wierzy w stu procentach w swoje zapowiedzi, nazywając je “przewidywanymi”, a do tej pory były to raczej pewniki. Nikt nie ma bowiem okrzyczanej “szklanej kuli”, która przewidziałaby przyszłość.

Wszystkich zainteresowanych sprzedażą oraz kupnem nieruchomości, proszę o kontakt bezpośredni pod numer telefonu: 647-209-3511, email: house4usteam@gmail.com, oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.house4us.ca, gdzie znajdziecie Państwo wiele informacji, oraz wszystkie nasze listingi.

Ryszard Sobolewski,

GoWest Realty Ltd,Brokerage

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.