“Nowa Szymborska”? Niekoniecznie… Prezentujemy fragmenty wierszy noblistki Louise Glück.

0

77-letnia Louise Glück, urodzona i wychowana w Nowym Jorku poetka na co dzień ucząca studentów na Uniwersytecie Yale, zdobyła niemal wszystkie najważniejsze literackie nagrody (od Nagrody Pulitzera po Nobla). Mimo tych sukcesów większość Polaków usłyszała o niej po raz pierwszy dopiero po wczorajszym komunikacie ze Sztokholmu. Co o niej wiemy?

Louise Glück — amerykańska poetka porównywana do skromnej Emily Dickinson i wyzwolonej, jazzowej wokalistki Jonie Mitchell — nie jest powszechnie znana w Polsce. Mimo że tegoroczna laureatka Nagrody Nobla z literatury napisała w sumie 12 tomów poetyckich oraz kilka zbiorów z esejami, to w naszym kraju do tej pory opublikowano jedynie trzy wiersze jej autorstwa w antologii poetek amerykańskich “Dzikie brzoskwinie” w przekładzie Julii Hartwig: „Eros”, „Czas” oraz „Baśń”.
 
Choć poetka zapewniła, że cieszy się i jest bardzo wdzięczna za to wyróżnienia, to jednak na nagraniu udostępnionym przez Associated Press można zauważyć, że Amerykanka tuż po ogłoszeniu ją tegoroczną noblistką była wyraźnie zmieszana obecnością tłumów dziennikarzy i fotoreporterów pod jej domem w Cambridge, Massachusetts.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.