Władze Czech skarżą Polskę do Komisji Europejskiej. “Odpowiedzialność za wyrównanie szkód”.

0

Czesi są przekonani, że Polska naruszyła zobowiązania związane z czterema dyrektywami europejskimi oraz także bezpośrednio Traktat UE. Chodzi o kopalnię w Turowie, na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Władze w Pradze protestują przeciwko decyzji polskiego Ministerstwa Klimatu, które wydało zezwolenie na działalność górniczą w Turowie na kolejne sześć lat. PGE chce tu kontynuować wydobycie do 2044 r.

Informację o skardze na Polskę do Brukseli przekazał czeski minister środowiska Richard Brabec. Jego zdaniem decyzja o wydobyciu została podjęta z naruszeniem unijnego prawa. Czeski minister przekonuje, że jego kraj miał prawo brać udział w opiniowaniu inwestycji w Turowie, czyli tuż przy granicy.

Tymczasem, jak twierdzi Brabec, Polska zatwierdziła zmianę planu zagospodarowania przestrzennego bez należytego zakończenia konsultacji międzypaństwowych i bez oceny wszystkich niezbędnych wymagań. Czesi są pełni obaw w związku z inwestycją PGE w Turowie. Uważają, że stanowi ona zagrożenie dla mieszkańców Czech ze względu na potencjalny deficyt wody. Problemem mają być także hałas, kurz i szkody w krajobrazie w postaci osuwisk.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.