Wszystko o kanadyjskich emeryturach – OAS, GIS, CPP – dla kogo i ile

6

Każdy kiedyś – wcześniej czy później – osiągnie wiek emerytalny. Warto wiedzieć co nas wtedy czeka…

Wiek emerytalny

Zwykle Kanadyjczycy przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, bo w tym wieku emeryt otrzymuje pełne standardowe świadczenie emerytalne – Canada Pension Plan (CPP).

Trzy „filary” kanadyjskiego systemu emerytalnego

System emerytalny w Kanadzie składa się z filarów uniwersalnych, przysługujących każdemu stałemu mieszkańcowi Kanady i z filara dobrowolnych funduszy emerytalnych, z których korzystają tylko niektórzy.

Uniwersalne świadczenia rządowe:

Uniwersalne świadczenia rządowe (OAS, GIS, Allowance i Allowance for the Survivor)

• CPP/QPP

Dobrowolne fundusze emerytalne:

• Dowolne plany oszczędnościowe na emeryturę (RRSP, plany oferowane przez pracodawców itp.)

Uniwersalne świadczenia rządowe

Old Age Security (OAS)

• To miesięczne świadczenie dostępne dla mieszkańców Kanady najwcześniej w wieku 65 lat 

• Jest dostępny dla każdego niezależnie od historii zatrudnienia – nie trzeba mieć za sobą historii pracy w Kanadzie, aby go otrzymać.

• Jest on dostępny tylko dla tych, którzy mieszkali w Kanadzie co najmniej 10 lat po ukończeniu 18 lat. Jeżeli obecnie mieszkają poza Kanadą, musieli mieszkać w Kanadzie przez okres co najmniej 20 lat.

• Można złożyć podanie Application for the OAS and the GIS (ISP-3550), aby otrzymać OAS po ukończeniu 65. roku życia. Możliwe też jest, że zostanie się automatycznie zakwalifikowanym na OAS bez składania podania – wtedy emeryt otrzyma list od rządu informujący go o tym, że zacznie otrzymywać to świadczenie jak skończy 65 lat.

• Aby się zakwalifikować na pełną sumę świadczenia, emeryt musiał mieszkać w Kanadzie przez 40 lat po skończeniu 18 lat. Jeżeli tu mieszka krócej, otrzymuje świadczenie obniżone proporcjonalnie do ilości czasu spędzonego w Kanadzie. (np. jeżeli mieszkał w Kanadzie przez 30 lat, to otrzyma 30/40 = 75% pełnego świadczenia miesięcznego).

• Jeżeli emeryt ma wysokie dochody, a jednocześnie otrzymuje OAS, może mieć obowiązek oddania części lub całości tego świadczenia. Maksymalny dochód na ten rok to $128 137, tu więcej.

Guaranteed Income Supplement (GIS)

To miesięczne świadczenie – wolne od podatków – dostępne jest dla tych, którzy otrzymują OAS ale mają dochód niższy od maksymalnego limitu dochodu dorocznego, określonego poniżej. Te kwoty zmieniają się co rok; bądź na bieżąco i sprawdzaj je na tej stronie.

 Można wysłać podanie Application for the OAS and the GIS (ISP-3550) o GIS od razu po otrzymaniu pierwszej wypłaty OAS. Podanie online dostępne jest na tej stronie.

• Minimalna wypłata miesięczna z tytułu GIS (przyjmując założenie, że emeryt otrzymuje pełną wypłatę OAS) wynosi $0,44.

Allowance i Allowance for the Survivor

• To miesięczne świadczenie wolne od podatków dla małżonków lub partnerów osób, które otrzymują GIS. Maksymalna wypłata miesięczna tego świadczenia wynosi $1165,16.

• Aby się zakwalifikować na Allowance, trzeba być mieszkańcem w Kanadzie w wieku między 60 a 64 lat, a dochód rodzinny nie może przekraczać limitu ustalonego przez rząd co roku. W 2020 roku ten limit wynosi $34 416.

• Jeżeli małżonek lub partner osoby na emeryturze nie żyje, może się kwalifikować na Allowance for the Survivor, jeżeli inaczej kwalifikowałby na Allowance. Natomiast maksymalny limit dochodu na to świadczenie jest inny – w tym roku to $25 056.

• Tutaj dostępne są podania o Guaranteed Income Supplement or Statement of Income for the Allowance or Allowance for the Survivor application form (ISP-3026) i Application for the Allowance or Allowance for the Survivor form (ISP-3008).

Canada Pension Plan / Quebec Pension Plan

• To świadczenie podlegające opodatkowaniu mogą otrzymywać emeryci, którzy pracowali w Kanadzie i dokonali przynajmniej jednej wpłaty na fundusz CPP.

• Kwota miesięczna z tytułu CPP/QPP zależy od wpłat na fundusz CPP podczas zatrudnienia w Kanadzie i od średnich dochodów. Można ją obliczyć na tej stronie.   

• CPP/QPP można zacząć pobierać od wieku między 60 a 70 lat, natomiast kwota będzie niższa, jeżeli zacznie się je otrzymywać przed ukończeniem 65 lat, a będzie wyższa, jeżeli nastąpi to po skończeniu 65 lat.

• Jeżeli osoba się kwalifikuje na CPP, a jest też niepełnosprawna fizycznie lub umysłowo, co powoduje jej niezdolność do pracy, lub cierpi na przewlekłą lub prawdopodobnie śmiertelną chorobę lub niepełnosprawność, może się także kwalifikować na świadczenie CPP dla osób niepełnosprawnych. Kwota podstawowa świadczenia to $505,79 miesięcznie. Jeżeli ma dziecko w wieku między 18 a 25 lat, to dziecko może się kwalifikować na świadczenie w wysokości $250,27 miesięcznie.

• QPP to plan ustalony w prowincji Quebec, bardzo podobny do CPP. Więcej informacji o nim można znaleźć na tej stronie

• W 2020 r. maksymalna miesięczna kwota dla osób w wieku 65 lat, to $1175,63. Średnia kwota na marzec 2020 r. to $696,56.

Praca zarobkowa wykonywana jednocześnie z pobieraniem CPP 

Osoba w wieku poniżej 70 lat, która postanowi dalej pracować jednocześnie otrzymując wypłaty emerytalne CPP i dalej wpłacać składki na CPP kwalifikuje się na po-emerytalne świadczenie od CPP.

• Każda wpłata w tym okresie upoważnia do pobierania dodatkowego po-emerytalnego świadczenia, zwiększając wysokość świadczenia emerytalnego. Zostanie mu ono automatycznie wypłacone w następnym roku. Będzie otrzymywał to świadczenie przez resztę życia.

• Emeryt może przestać dokonywać wpłat na fundusz CPP kiedy ukończy 65 lat. Wpłaty automatycznie ustają po ukończeniu 70 lat, nawet jeżeli będzie dalej pracował.  

oprac. ak i mpbPoleć:

O Autorze:

Redakcja

6 Comments

 1. “Każdy kiedyś – wcześniej czy później – osiągnie wiek emerytalny” No nie jestem tego taki pewien….

 2. Witam,
  Artykuł bardzo przydatny, dziękujemy.
  Dobrze byłoby pociągnąć temat RRSP.
  Kiedy i na jakich warunkach można z tego funduszu korzystać.
  Pozdrawiam

 3. Anna Błaszczyk on

  O polskiej emeryturze to ja wiem, bo pobieram… zastanawia mnie tylko jakie korzyści wynikają z tych umów dla Polaków mieszkających w Kanadzie czy w Québec. Po co te umowy?

 4. Anka Błaszczyk on

  Dzień dobry!
  Czy wiadomo jaki wpływ na kanadyjskie emerytury zgodnie z zawartymi umowami Kanada -Polska i Quebec -Polska mają lata pracy w Polsce?

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.