Jerzy Klechta

Autor_KlechtaJerzy Klechta  urodził się w Łodzi, dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej , podczas której tułał się z matką na terenach polskich, wcielonych do III Rzeszy. W wieku 17 lat rozpoczął studia na Politechnice Łódzkiej, gdzie włączył się w studencką działalność polityczną Października  56`. Po usunięciu z uczelni rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył wydział historii oraz Studium Dziennikarstwa. Studiował kulturę języka hiszpańskiego na Uniwersytecie w Salamance. Pracował  w Polskiej Agencji Prasowej, miesięczniku “Sprawy Międzynarodowe” i prasie młodzieżowej, od  1973 r. do rozwiązania pisma – redaktor naczelny “Radaru”. Współtwórca programu satelitarnego „Bliżej świata” i jego prowadzący (1988-1992).

W 1990 r. został doradcą do spraw mediów w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W latach 1994-2000 prowadził program autorski w TVP Katowice. W latach 1995-2006 prowadził program “Spojrzenia na Polskę” w TV Polonia i realizował transmisje z uroczystości patriotyczno-religijnych.  Po transformacji ustrojowej w Polsce podejmował w telewizji tematykę watykańską . Zaowocowało to kilkoma książkami poświęconymi papieżowi Janowi Pawłowi  II. W 1990 r. założył w Pabianicach niezależny tygodnik – „Nowe Życie Pabianic”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych. Wykładał na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od lat współpracuje z  prasą polonijną we Francji.  Felietonista portalu niezależnych dziennikarzy StudioOpinii.

Jest autorem ponad 20 książek historycznych, podróżniczych i biograficznych. Ostatnio wydał biografie Chopina  („Serce Chopina”, „Duchowość Chopina”) i Moniuszki („ Duchowość Moniuszki”). Od 1961 r. mieszka w Warszawie.  Meloman . Uprawia amatorsko sport.

Zapraszamy do lektury artukułów

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.