Jerzy Łukaszewski

Urodziłem się w 1953 roku, jestem historykiem. Kiedyś zajmowałem się religiami Bliskiego Wschodu w starożytności, zrobiłem nawet doktorat z tej tematyki, potem na skutek okoliczności w stanie wojennym opuściłem uczelnię, zdobyłem dyplom czeladnika murarskiego i nawet chciałem zostać murarzem na resztę życia, bo to ciekawy zawód. Niestety popracowałem tylko kilka miesięcy i pochłonęły mnie inne przygody. Po ’89 roku byłem nawet przedsiębiorcą.

autor_Jerzy_LukaszewskiDo historii wróciłem, ale ponieważ wybuchła wojna w Iraku stwierdziłem, że ta tematyka dla mnie się skończyła, ponieważ i tak nie będę mógł prowadzić jakichś wartościowych badań ze względu na brak dostępu do muzeów i in. Zająłem się więc na własną rękę historią najbliższej okolicy, czyli Pomorza i okazała się ona równie fascynująca, jak moje poprzednie zainteresowania.

Napisałem parę książek, najnowsza to “Pomorza historia mniej znana“. Publikowałem też w “Pomeranii”, miesięczniku Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskiego, w “Gazecie Wyborczej”, w “Przekroju” i kilku innych mniejszych pismach.

Historia nie zajmowała mi jednak całego czasu, ponieważ lubię się pobawić, pisałem więc też wiersze, piosenki, opowiadania, w tym sporo satyrycznych, które też zebrały się na książkę.

Bawiłem się także rysunkiem, głównie satyrycznym ale raz wziąłem udział w konkursie na tzw. wlepkę dot. protestu przeciw Olimpiadzie w Pekinie i… wygrałem go. Ponieważ nie jestem plastykiem, do dziś mnie to bawi.

Ostatnio z jednym z komentatorów ze Studia Opinii, który jest muzykiem, napisaliśmy wodewil na bazie tradycyjnych jasełek, z satyrycznym zacięciem, który będzie wystawiany w Gdyni na przyszłe Boże Narodzenie.

Jestem też żeglarzem, włóczęgą i poszukiwaczem skarbów. Wraz z grupką przyjaciół penetrujemy okolicę z wykrywaczami metalu poszukując śladów naszej historii. W porozumieniu z konserwatorem zabytków pracuję też (z przyjaciółmi) nad restauracją dwóch zabytkowych cmentarzy w Gdyni.

Nie występuję w balecie, ale jeśli by zaszła potrzeba…

Zapraszamy do lektury artykułów

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.