Piotr Zając

Moje pierwsze doświadczenia z gastronomią miałem już w latach 70-tych. Jeszcze jako młody chłopak jeździłem do swojego ojca chrzestnego, który w Lublinie prowadził jedyną w swoim rodzaju na tamte lata kawiarenkę “Księżycową”. Serwowano tam dania, które były bardzo popularne wówczas i serwowane są do dziś w całej Polsce i na świecie, takie jak flaki, fasolkę po bretońsku i forszmak lubelski.

dobra fotkaW wieku 20 lat wyemigrowałem z Polski i zamieszkałem czasowo we Włoszech. Tam też rozpoczęła się moja prawdziwa przygoda z kuchnią – w hotelu o nazwie “Felicita” rozpocząłem prace od pomocnika w kuchni tzn. obieranie czosnku, serwowanie obiadów, bo jako kelner też się udzielałem.

We Włoszech przyszło mi spędzić kolejne dwa lata. Poznałem włoską kuchnię i obyczaje, co miało duży wpływ na to, że chciałem uczyć się gotować.

Po dotarciu do Kanady po dwóch tygodniach zatrudniłem się w japońskiej restauracji, a po trzech miesiącach pracowałem już z Japończykami na równi, z jedną małą różnicą – nie pozwalali mi robić sushi na froncie przed klientami ze względu na moją europejską fizjonomię. Po japońskiej restauracji przyszła kolej na kuchnię niemiecką. Było to coś bliższego mojej polskiej kuchni.

Po jakimś czasie moje kolejne miejsca były już bardziej kanadyjskie i tam właśnie zaczęło się to wszystko profesjonalnie. Jeden z kanadyjskich szefów kuchni docenił mój kulinarny talent i wysłał mnie do szkoły jako czeladnika. Tam też spędziłem kolejne dwa lata nabierając doświadczenia i ucząc się teorii kulinarnej.

W 1993 roku po zdaniu oficjalnych egzaminów w urzędach kanadyjskich otrzymałem tytuł mistrza kuchni. Dalej pracowałem, rozwijałem swoje kulinarne umiejętności, ale także i menedżerskie i po kilku latach ukończyłem kolejny college i otrzymałem dyplom w dziedzinie “Hotel and restaurant management”.

Mam też certyfikat barmana i tzw. sommeliera, czyli specjalnego kelnera do podawania win, co pomaga czasami szefowi kuchni dobrać odpowiednie wino do danej potrawy.

Moje doświadczenia zbierałem w najlepszych hotelach w mieście. Trzy lata przepracowałem w Royal York Hotel w centrum Toronto. Tam miałem okazje gotować dla królowej Elżbiety, Nelsona Mandeli i dla naszego byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Moje ogromne zainteresowanie kuchnią śródziemnomorską i włoską zaprowadziło mnie do pewnego miejsca w Yorkville w Toronto gdzie pracowałem jako zastępca szefa kuchni w restauracji Prego della Piazza. Szefem kuchni był tam wtedy Massimo Capra – dzisiaj jeden z szefów celebrytów w Toronto.

Później były jeszcze inne miejsca w okolicy Toronto, między innymi Brunello w Milton, Fox and a Fiddle w Mississaudze. Pracowałem też i w Polsce jako szef zabytkowego pałacyku myśliwskiego w Promnicach koło Tych. Przez ostatnie 15 lat związany jestem z kasynem Woodbine w Toronto.

Jest tam olbrzymi serwis gastronomiczny dla wszystkich – od mniejszego portfela aż do bardzo grubego, gdzie ceny za posiłek sięgają kilkuset dolarów. Poza tym że lubię gotować i robię to zawodowo lubię też miksować drinki i, jak wspomniałem, ukończyłem kurs dla sommelierów i barmanów. Brałem udział w zawodach kulinarnych w 1993 roku, gdzie zdobyłem medal srebrny drużynowo i brązowy indywidualnie. Jestem też członkiem elitarnego klubu szefów kuchni w Toronto o nazwie The Escoffier Society of Toronto (wszyscy członkowie tego klubu muszą być mistrzami kuchni), a także członkiem organizacji szefów kuchni i cukierników w Polsce OSSKiC.

Po tych wszystkich doświadczeniach postanowiłem rozpocząć własną działalność cateringową i od jakiegoś czasu oferuję Polonii i wszystkim innym moje usługi w zakresie dobrej i zdrowej kuchni. CATERING A’LA CARTE, bo tak nazwałem swoją firmę, zajmuje się przygotowaniem wspaniałych dań z kuchni polskiej i międzynarodowej na indywidualne zamówienie klienta.

Propagujemy kuchnię zdrową i bez żadnych chemicznych dodatków w postaci glutaminianu sodu czy też dodatków “E”.

Chciałbym aby wszyscy czytający ten artykuł na chwileczkę zastanowili się czym się odżywiamy i co my jemy. Mówią, że jesteśmy tym co jemy i to prawda.

Zapraszamy do lektury artykułów

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.